Chci na vlastní loď a jak na to?

Pro ty z Vás, kteří by si chtěli v Chorvatsku pronajmout loď, ale mají obavy zda to zvládnou, máme tento malý článek o tom, jak vše chodí a jak na to. Budeme vycházet ze skutečnosti, že nemáte žádné povědomí o plavbě a nejste vlastníkem příslušného oprávnění k řízení plavidla. Nutno dodat, že i já jsem na tom byl úplně stejně 🙂
Čím tedy začít?

1.- Co budu potřebovat k vydání CZ průkazu VMP?
Není to nic složitého. Postačí Vám platný doklad totožnosti, 1x průkazové foto, potvrzení od lékaře na formuláři od SPS, kolek v hodnotě 500,-Kč a vypsanou žádost ( vyplnění žádosti je možné až na kurzu). Upozorňuji, že nestačí potvrzení od lékaře na ledajaký formulář! Formulář je jednotný a schválený SPS. (Státní plavební správa).

2.- Kurz vůdce malého plavidla a získání CZ průkazu „VMP“
vmp-czNa internetu naleznete desítky nabídek těchto kurzů, ale i tak je ostražitost na místě. Není kurz jako kurz. Osnova kurzu musí být nejlépe v souladu s osnovami Státní plavební správy a kurz by měl být veden zkušeným přednášejícím s praxí. To je neocenitelné! Osobně doporučujeme kurz od RentDream.cz – jejich služby využijete nejen při kurzu, ale i následně. Můžete si například pronajmout člun v programu „Naučte se s lodí“ a získat tak základní znalosti a povědomí o všem, co by Vás jinak ani nenapadlo. Příprava probíhá formou víkendového kurzu, (jeden den motorová loď a druhý den plachetnice) uchazeči budou vybaveni veškerou potřebnou literaturou, testovými otázkami, cvičnou námořní mapou a speciálními skripty vydanými pro potřebu těchto kurzů. Veškeré materiály obdržíte zdarma při nástupu do kurzu. V  ceně kursovného je zahrnuto i pohoštění. Rozhodně si nedělejte kurz VMP s omezením výkonu motoru do 100 kW. Časem se Vám to vymstí a není to ekonomicky výhodné. Většina lodí má totiž motor s výkonem nad 100 kW a pokud máte oprávnění jen do 100 kW, tak jste druzí. Více info zde.

3.- Jak jsou zkoušky složité?
Obligátní otázka 🙂 Není to složité, pokud se tomu alespoň trochu věnujete za využití podkladů, které dostanete na kurzu. Osobně doporučuji udělat si i testy na internetu, které Vám hodně napoví jak si vedete. Z praxe ale vím, že úspěšnost zkoušek je cca. 99%. Ne každý se na ty podklady opravdu podívá. Zkoušky se dělají na Státní plavební správě a to na počítači. První test děláte na motorovou loď a druhý na plachetnici. Pokud uděláte první, získáváte průkaz na motorovou loď a můžete začít navazující test na plachetnice. Pokud plachetnice neuděláte, máte alespoň loď. Opravný termín si můžete domluvit ihned na místě. Rozhodnutí je na Vás.

4.- Nejde to „jaksi“ obejít? Třeba Chorvatským průkazem?
vmp-hrJak se to vezme. Pokud chcete CZ průkaz, tak ke zkouškám na SPS prostě musíte. Obejít to nejde. Věřte mi. Opravdu ne. Když Vám postačí Chorvatský průkaz, který v ČR ale neplatí, tak je tady možnost jet na několik dní do Chorvatska a průkaz si udělat s kurzem tam. Kurz na plachetnici v Chorvatsku Vám dá víc zkušeností, zkoušky nejsou tak vyhrocené ale je třeba počítat s možnou jazykovou bariérou u zkoušek. Pochopitelně je to pro Chorvaty obchod a osobně jsem již zaslechl různé zvěsti o tom, že to jde i jinak. Na druhou stranu: k čemu Vám bude průkaz, když nebudete znát ani základy? Taková bóje označující nebezpečí pak pro Vás může znamenat opravdu problém …

5.- Kde se dá naučit manévrování s lodí?
Pro ty z Vás, kteří nemají svou loď, je to ošemetná otázka. Není to však problém. Loď si můžete pronajmou s kapitánem, který Vás naučí veškeré základy. Taková nabídka je například ZDE a nebo najdete podobné na internetu. Rozhodně nedoporučuji praxi podceňovat. Kotvení nejen v maríně, chce opravdu trochu znalostí.

6.- Mám průkaz VMP, jakou loď si tedy vybrat a kde?
Osobně bych doporučil začít motorovým člunem. Pokud pojedete s rodinou, tak počítejte s tím, že ne všechny bude Vaše skotačení na lodi stále bavit. Já jsem to vyřešil snadno. Pronajal jsem si loď s apartmánem a byl klid. Loď jsem měl kdykoli k dispozici po celou dobu pobytu a nablízku byl vždy personál, který mi loď dotankoval, pomohl, poradil a vše bylo super. To je podle mne optimální začátek jak se stát „mořským vlkem“. Pochopitelně člun je zcela něco jiného než plachetnice nebo katamarán a Lipno není moře. Na to nezapomeňte!

Tak hodně zdaru!